Upoznajte Anu Zorić, ravnateljicu Uprave za gospodarstvo i financijski sustav u Ministarstvu financija Republike Hrvatske - ženu čija karijera spaja pravo, financije i viziju bolje budućnosti. Od studija na Pravnom fakultetu do ključne uloge u oblikovanju državne politike, Ana pokazuje kako se strast i trud pretvaraju u konkretne promjene.
U ovom razgovoru Ana nam otkriva kako je od studija prava stigla do vrha jednog od najvažnijih državnih sektora. Dijeli savjete za mlade financijske entuzijaste, govori o strategijama za prevladavanje izazova rada u javnom sektoru i načinima kako učinkovito približiti kompleksne politike građanima. Posebno ističe važnost mladih stručnjaka u Hrvatskoj, naglašavajući kako Ministarstvo ne samo da prepoznaje izazove odlaska mladih, već aktivno radi na njihovom rješavanju.
Ako vas zanimaju priče koje povezuju osobni razvoj, profesionalne izazove i doprinos društvu, ovaj intervju je za vas. Ana Zorić je hodajući dokaz da državne institucije mogu biti dinamične, učinkovite i daleko od stereotipa tromih birokratskih mamuta kakvima ih često zamišljamo.
Kako ste došli do svoje trenutne pozicije? Jesu li vas oduvijek zanimale financije?
Studirala sam na Pravnom fakultetu u Zagrebu. Međutim, još tijekom fakulteta shvatila sam da odvjetništvo ili sudstvo možda nisu moj karijerni put. Kada sam na trećoj godini imala predmet Financijsko pravo i financijska znanost, znala sam da je to područje u kojem želim raditi. Nakon završetka fakulteta pružila mi se prilika zaposliti se u Ministarstvu financija. Tamo sam napredovala od vježbenika do mjesta glavne savjetnice u kabinetu ministra. Danas sam ravnateljica Uprave za gospodarstvo i financijski sustav.
Koji bi bili vaši savjeti za studente koji se žele baviti financijama?
Preporučila bih angažiranje kroz različite udruge na fakultetu. To vam daje širi uvid u financijski sustav i tržište, ne samo u Hrvatskoj nego i šire. Ako vas zanima rad u europskim institucijama, tijela državne uprave i ministarstva najbolja su mjesta za početak. To vam otvara mogućnosti rada u institucijama EU, sudjelovanja u donošenju propisa i njihovom prilagođavanju našem zakonodavstvu.
Što smatrate najizazovnijim u svom radu?
Najveći izazov je uvijek: puno posla, malo ljudi i malo vremena. No, zahvalna sam na sjajnim suradnicima. Kada uspijete motivirati tim, postižete ravnotežu u kojoj posao nije samo posao - važno je biti čovjek na radnom mjestu, razumjeti tuđe probleme i izgraditi povjerenje. Uspjeh je motivirati kolege da zajedno radimo na projektima, poput međunarodnih integracija i ulaska Hrvatske u OECD.
Kako usklađujete znanstvenu i javnu karijeru?
Iako nisam političarka, u Ministarstvu financija ovisimo o političkim odlukama. Važno je naglasiti da su one uvijek utemeljene na znanstvenim činjenicama. Ministar Primorac, primjerice, donosi svoja znanstvena znanja u rad ministarstva, što omogućuje sinergiju znanosti i politike. To je ključno za donošenje kvalitetnih odluka.
Nedavno je građanima omogućena izravna kupnja trezorskih zapisa, a 2023. državnih obveznica. Kakav je odaziv i što planirate dalje?
Prije dvadeset mjeseci pokrenuli smo ovaj projekt i odaziv je bio odličan. Građani sada mogu direktno sudjelovati u financiranju države, što im omogućuje bolje korištenje svojih sredstava uz sigurniji način ulaganja. U manje od dvije godine stigli smo do 8 % državnog duga koji je u vlasništvu građana. Planiramo nastaviti ovu politiku kako bismo građane još više uključili na tržište kapitala i vratili povjerenje u ovakve oblike ulaganja.
Sve veća popularnost kriptovaluta u Hrvatskoj izaziva različite reakcije. Kakav je vaš stav o tom fenomenu?
Kriptovalute su realnost. Važno je da se građani informiraju prije ulaganja i budu svjesni rizika, uključujući i mogućnost prijevara. Ne kažem da su sve kriptovalute prijevara, ali mnogi koriste lakovjernost ljudi. Naša poruka je jasna: ako nešto zvuči predobro da bi bilo istinito, vjerojatno nije.
Kako zadržati mlade stručnjake u Hrvatskoj i olakšati njihov povratak iz inozemstva?
Jedan od ključnih problema mladih je stambeno pitanje. Vlada je predstavila novu stambenu politiku koja će mladima omogućiti porezne olakšice pri kupnji prve nekretnine. Uz to, mjere poput ulaganja u demografsku politiku i poboljšanja uvjeta života trebale bi dugoročno donijeti rezultate. Mladi koji se vraćaju iz inozemstva donose nova znanja i iskustva, što je izuzetno vrijedno za naš razvoj.
Za kraj, imate li savjet za financijsko planiranje?
Pokušajte kontrolirati svoje troškove i voditi računa o ravnoteži prihoda i rashoda. Educirajte se o financijama i budite pažljivi s impulzivnim kupnjama. Ako želite dodatni prihod, pronađite studentski posao ili stipendiju koji će vam omogućiti financijsku stabilnost. Uvođenje financijske pismenosti u obrazovni sustav je ključno kako bi mladi već od školskih dana naučili osnovne financijske pojmove.
Comments