Kako započeti objavu o ovom veličanstvenom gradu?
Vječni grad Rim, ili kako ga Talijani vole nazivati la citta eterna, sasvim sigurno opravdava svoj naziv.
Nakon 5 dana u glavnom gradu Italije, temperamentnom gradu Rimu, nakon desetke propješačenih kilometara, teško je prenijeti na papir koliko ovaj grad, kroz svaku atrakciju, skulpturu, baziliku, amfiteatar, kroz svaki kamen, opisuje i dočarava svoju „vječnost“. Ljepota ovoga grada nalazi se iza svakog ugla.
Nakon skoro dvije godine pauze od odlazaka na putovanja, odlučila sam ponovo otvoriti sezonu s gradom kojeg sam oduvijek htjela posjetiti. Budući da „svi putevi vode u Rim“, malo vremena je trebalo da rezerviram kartu i hotel te se uputim u bella Italiju.
Nikad nisam ni pomislila da bih mogla biti tako sretna, hodajući kilometrima uskim, kamenim i starim ulicama po ljetnoj lipanjskoj vrućini. Budući da sam otputovala u ovo post-korona doba, nisam se susrela s gužvama o kojima se, poprilično puno i često, priča kad je u pitanju Rim. Svaki ulazak u crkvu, baziliku ili muzej trajao je svega par minuta. Unatoč tome što nije bilo previše turista, osjetila sam pravu talijansku atmosferu te je moj odlazak u Rim bio poput koraka u drugi svijet - svijet prošlosti i sadašnjosti u jednome. S jedne strane velike, drevne rimske građevine, a s druge strane kontrast - moderni restorani, kafići i barovi, prizor je kakav postoji samo u Rimu.
Povijest, umjetnost, arhitektura, tradicionalna hrana, uvijek dotjerani talijani i neizostavno vino spojili su se i stvorili vječni grad koji svatko treba posjetiti.
.
.
.
Svoje putovanje odlučila sam započeti posjetom najpoznatijoj fontani na svijetu. Iako je Rim prepun fontana, fontana Trevi sigurno i mirno sjedi na vrhu postolja i može se reći kako je upravo ona kraljica svih fontana u gradu Rimu, a i šire. Kada gledam unazad, teško je izdvojiti što me posebno impresioniralo jer je cijeli grad jedan veliki „muzej pod otvorenim nebom“, ali kada bih baš morala birati - to bi zasigurno bila fontana Trevi.
Google karte i offline mape vam nisu potrebne. Dovoljno je, po starinski, uzeti iz hotela papirnatu kartu Rima, zaokružiti što planirate posjetiti i krenuti. Koliko god bio velik, Rim je jako jednostavan.
*Preporuka: rezervirati smještaj u centru - tako ćete moći pješke sve posjetiti.
Kada smo došli ispred spomenika koji je posvećen Vittoriu Emanuelu II., prvom kralju Kraljevine Italije, nismo mogli skinuti svoj pogled s njega. Tolika veličina, bogatstvo, prostranost definitivno ga čine najupečatljivijim spomenikom na trgu i okolici.
Neću pisati o svakoj znamenitosti koju smo posjetili iako bih mogla napisati preko 20 stranica. Zadržat ću se na ovome te dodati Vatikan kao nešto što se posebno urezalo u pamćenje i što je zaokružilo cijeli boravak u Italiji.
Za red u ulazak u Vatikan nismo čekali dugo, svega par minuta. U prilog ide vrijeme u koje smo doputovali. Prije nego što smo došli, najavili su nam kako je Vatikan nešto posebno, ali ovako posebno nismo očekivali. Posjetili smo Vatikanske muzeje, Sikstinsku kapelu, Salu zemljovida, Baziliku sv. Petra i s prozora promatrali veličanstvene vatikanske vrtove.
Prvo smo obišli Vatikanske muzeje te se čudu čudili koliko ima skulptura. Pokušavali što bolje zapamtiti tko je bio tko i za što je bio zaslužan u povijesti. Kako biste došli do Sikstinske kapele, potrebno je bilo proći kroz jedan prilično velik dio Vatikanskog muzeja.
Na samom kraju našeg obilaska, dolazi Sikstinska kapela i svjetski poznati svod koji je oslikan Michelangelovom rukom. Nažalost, fotografiranje je bilo zabranjeno, ali tu i tamo pokoji turist bi pokušao uhvatiti neku dobru fotografiju slikajući mobitelom iz torbe ili skriven iza leđa prijatelja. I ja sam uspjela uhvatiti par slika, no one nažalost ni približno ne mogu prikazati to bogatstvo, tu priču i to remek djelo. Ponijela sam svoju knjigu o Rimu te dio po dio kapele proučavala i spajala s pričama iz knjige.
Pomislite da je tu kraj zlatnim stropovima i figurama, a onda dođete u Salu zemljovida i ostanete zatečeni, po tko zna koji put.
Topla preporuka, moja osobno (a i ostalih 3000 ljudi s 5.0 recenzijama), za najbolji restoran u poznatom, romantičnom kvartu Trastevere je restoran Tonnarello. Najbolja hrana, a cijene kao u prosječnom hrvatskom restoranu. Svakako preporučam da probate jedno od jela kuće, Tonnarello CACIO DE PEPE, tjestenina sa sirom i paprom. Poželim se ovaj tren vratiti i naručiti ovu najbolju tjesteninu koju sam ikada probala. Red se čeka nekih 15 minuta, ali definitivno se isplati.
U Rimu sam provela punih 5 dana, ali svejedno sam osjećala kao da je to premalo vremena. Dan po dan, križala sam sve sa svoje to-do liste i kad sam došla do zadnjeg dana i zadnje prekrižene stvari s iste, osjećala sam kao da ima još toliko toga što bih mogla vidjeti, raditi, doživjeti u ovome vječnom gradu. Mislim da bih u Rimu mogla provesti par mjeseci i opet bi ostala poneka bogato izrađena crkva, skriveni kutak, lijepo uređeni vrt ili neki restoran s ukusnom tjesteninom i pizzom, koji bi se mogao posjetiti.
Mislim da nitko ne može ostati ravnodušan kada vidi ovu ljepotu, bogatstvo i kulturu grad Rima. Smatram da nije teško zaljubiti se u ovaj grad i da je skoro nemoguće to ne učiniti. Kako su ga nazvali, „muzej pod otvorenim nebom“ spaja povijest, hranu, umjetnost i kulturu te ostavlja vječni pečat.
Ovaj put nisam bacila novčić u fontanu, ali se svejedno nadam ponovnom povratku.
P.S.
U nastavku ću ostaviti nekoliko fotografija koje, samo dijelom, prikazuju ljepote Rima i ono što definitivno trebate posjetiti.
“Yes, I have finally arrived to this Capital of the World! I now see all the dreams of my youth coming to life… Only in Rome is it possible to understand Rome.”
-Johann Wolfgang von Goethe
Comments